realmagick.com The shrine of knowledge.

Bahman Qubadi

Bahman Qubadi is described in multiple online sources, as addition to our editors' articles, see section below for printable documents, Bahman Qubadi books and related discussion.

Suggested News Resources

Dear Turkish PM: Save Kobani's Kurds!
Acclaimed Kurdish director Bahman Ghobani (“No One Knows About Persian Cats”) penned an open letter two days ago to Turkish Prime Minister Ahmed Davutoglu, urging Turkish action against ISIS in Kobani, which is poised to fall to the militants.
Press conference ''Fasle Kargadan / Rhino Season'' (Official selection)
Loading... Rating is available when the video has been rented. This feature is not available right now.
"Bana özgürlüğün romanını yazabilir misin Yaşar?"
Kürtler açısından buna örnek Bahman Ghobadi (Behmen Qubadi) vardır. Kürt özgürlük hareketinin savaş sonrası kazanım aşamasında bunu daha çok ele alacağı düşüncesindeyim. Nitekim Öcalan'ın bu konulara bakışı ile yansıtılanlar örtüşmemektedir.
TEXTE REŞ, GHOBADİ VE KÜRT SİNEMASI
Bunlardan biri ve belki de en önemlisi Behmen Qubadi ya da bilinen ismi ile Bahman Ghobadi'dir. Son dönemlerde yeni bir filmi vizyonda idi. "Gergedanlar mevsimi" Filmde Uluslararası ve Türkiye'den bir çok ünlü aktör yer aldı.

Great care has been taken to prepare the information on this page. Elements of the content come from factual and lexical knowledge databases, realmagick.com library and third-party sources. We appreciate your suggestions and comments on further improvements of the site.

Discussion Forum
Lever Second-Class Levers
Place for your opinion