realmagick.com The shrine of knowledge.

Bija

And it is in the Vajrayana and Mantrayana traditions of esoteric transmission where bija take precedence. Indeed, bija defines Mantrayana. Elkin interpreted a  ...

Bija is described in multiple online sources, as addition to our editors' articles, see section below for printable documents, Bija books and related discussion.

Suggested News Resources

Progressive Preschool to Open in Beacon
A new Beacon preschool for children ages 2 to 4 will open its doors Monday morning (Feb. 22), as Bija Beacon hopes to spread its brand of movement-, arts- and nature-based progressive education. Founded 11 years ago in Brooklyn by Lauren Maples, who ...
Tas bija pilnīgs kosmoss – Santas Liepas un 'Zaļās maizes' veiksmes stāsts
Santa Liepa ir "Zaļās maizes" dvēsele. Un šķiet negodīgi viņu dēvēt vien par maiznieci. Pati sevi sauc par radošu anarhisti, kura nemitīgi kāpj pāri visdažādākajiem rāmjiem.
VAKARA ZIŅAS: Maestro atklāj, vai reiz bija iemīlējies Pugačovā
«Viss bija augstā līmenī. Ko tad mums daudz vajag, galvenais, lai ir viesnīca un nodrošināti mēģinājumi. Mums bija milzīgi lieli divi mēģinājumi, kuros piedalījās liels solistu skaits.
Kurbatovs: "Mums kā jaunam klubam Ventspilī bija svarīga zīle rokā"
Momenti bija abām komandām. Mēs varējām uzvarēt, varējām zaudēt, un laikam jau rezultāts ir atbilstošs spēlei. Vai esam apmierināti?
Polijas ministrs: Smoļenskas katastrofa bija terorakts
Polijas aizsardzības ministrs Antonijs Macerevičs uzskata, ka «TU-154M» lidmašīnas aviokatastrofa, kurā gāja bojā bijušais Polijas prezidents Lehs Kačinskis, bija terorakts.

Great care has been taken to prepare the information on this page. Elements of the content come from factual and lexical knowledge databases, realmagick.com library and third-party sources. We appreciate your suggestions and comments on further improvements of the site.

Discussion Forum
Rattle And Hum History
Place for your opinion