realmagick.com The shrine of knowledge.

Hertevin

Hertevin is described in multiple online sources, as addition to our editors' articles, see section below for printable documents, Hertevin books and related discussion.

Suggested News Resources

Dünya anadil günü - Avrupa bölgesel ve azınlık diller şartı (1)
"Anadil Günü"nün tarihi önemi, 1952'de Pakistan'ın Urdu dilinin Bangladeş halkının da resmi dili olduğunu deklare etmesine tepki olarak ortaya çıkan "Bengal Dil Hareketi" eylemliliklerine ve bu eylemlerin şiddetle bastırılmasına dayanıyor.
TARİHTE BUGÜN / DOĞRUHABER / İSTANBUL / 21 ŞUBAT
Bu sınıflandırmaya göre Gagauzca, Ladino ve Turoyo ciddi anlamda tehlikede. ''Son derece tehlikede'' olan diller toplumun yaşlı kesimi tarafından nadiren konuşuluyor. Türkiye'de bu kategoriye giren tek dil Hertevin.
Pain still fresh two decades later for families who lost loved ones
It took her several moments to collect herself before she could say the name of her 16 month old son that was taken from her, Tevin D'Aundrae Garrett. “He was beautiful, bright, brown-eyed, joker smile baby boy,” said Garrett.
Hertevin Dilinin Son Kalesi Ekindüzü Köyü
Bu dili daha önce Keldani Katolik kilisesine bağlı Süryaniler tarafından kullanıldığı, Avrupa'ya göç etmeleri ile Hertevin (Hértevin) dilini bilen Ekindüzü köyünde sadece birkaç kişi kaldı.
Dinle küçük faşist
Bak mesela, 15-20 sene önce en az bin kişinin konuştuğu Hertevin dili yok olmak üzere. Bugün sadece Siirt'in Pervari ilçesi Ekindüzü köyünde bir elin parmakları kadar insan konuşabiliyor Hertevinceyi. Beş, bilemedin 6 kişi!

Great care has been taken to prepare the information on this page. Elements of the content come from factual and lexical knowledge databases, realmagick.com library and third-party sources. We appreciate your suggestions and comments on further improvements of the site.

Discussion Forum
Darwin Northern Territory History
Place for your opinion